O firmie

Projektujemy duże i małe masarnie oraz ubojnie, choć częstym wariantem jest połączenie ubojni z masarnią. Mamy w tym spore doświadczenie, uzyskane przy różnorodnych projektach tego typu zakładów produkujących wędliny i mięso.

Najczęściej nasza rola zaczyna się w momencie, gdy klienci już jakiś czas eksperymentują z produkcją kiełbasy, szynek, boczku, pasztetów czy kaszanki na własne potrzeby. Takie najczęściej są początki. I dobrze, bo zdobyte w ten sposób doświadczenie powoduje, że te wyroby smakują coraz większemu gronu ich znajomych. Przychodzi taki moment, w którym pojawia się pomysł: a może zacznę to sprzedawać, skoro znajomi i rodzina je wychwalają? To coraz częstszy pomysł na własny biznes. Szczególnie w rejonach kraju, gdzie nie ma zbyt dużej ilości ofert zatrudnienia. Jednak nie jedyny — często pasja, mająca swój początek w rodzinnych tradycjach kieruje chęcią założenia swojej masarni.

Wtedy potrzebny jest projekt technologiczny takiego zakładu, uzgodniony w lokalnym Inspektoracie Weterynarii, oraz po nim projekt budowlany budowy nowego lub przekształcenia istniejących już budynków na potrzeby zakładu produkcji wędlin czy też uboju. W wielu przypadkach wystarczy dokonać niewielu zmian w istniejących budynkach w gospodarstwie i dostosować zabezpieczenie ścian wewnątrz (np. płytkami ceramicznymi), by spełnić wymagania przepisów sanitarnych i higienicznych. Mieliśmy do czynienia z różnym stopniem przemian w obrębie posesji na której taki zakład ma powstać — od niezbyt dużych adaptacji istniejących budynków po zaprojektowanie nowego obiektu. W kwestii finansowania takich inwestycji istnieje spora ilość dofinansowań z Funduszy Unijnych czy też Lokalnych Grup Działania.

Realizujemy każdy z etapów projektowania masarni czy ubojni:

  • projekt technologiczny zakładu (od którego należy wszystko zacząć),
  • uzyskanie Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach wraz z przedłożeniem wszystkich niezbędnych do jej uzyskania załączników: Karty Informacyjnej Przedsięwzięcia (w przypadku małych masarni MOL) lub Raportu Oddziaływania na Środowisko,
  • uzyskanie Decyzji o Warunkach Zabudowy,
  • projekt budowlany na podstawie którego uzyskuje się pozwolenie na budowę czy przebudowę budynku,
  • ostatnim z etapów jest stworzenie, uzgodnienie i wdrożenie dokumentacji HACCP niezbędnej przy produkcji spożywczej.

 

Projekty budowlane, które tworzymy, składają się z części budowlano-konstrukcyjnej oraz projektów instalacji: elektrycznej, wody, kanalizacji, wentylacji i niezbędnych projektów przyłączy. Nasi klienci otrzymują uzgodniony przez rzeczoznawców projekt i decyzję o pozwoleniu na budowę. Wyręczamy ich w załatwianiu całości spraw urzędowych. Po tym etapie należy taki zakład tylko zbudować czy przebudować i wyposażyć w sprzęt do produkcji.

Zadzwoń i umów się na spotkanie. Przyjedziemy, zobaczymy budynki, posiadane wyposażenie do produkcji i omówimy rozwiązania projektowe.

Andrzej Adamusiak
tel. 573-223-081
e-mail: andrzej.adamusiak@gmail.com

Comments are closed.